Smog. Czy jest się czego obawiać?

2018-01-15


Czy jest aż tak źle?


Niestety wiele wskazuje, że niezależnie od przyczyny jakość powietrza w polskich miastach jest po prostu zła, a jak wiadomo zanieczyszczone powietrze bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie a co za tym idzie i pieniądze.

Europejska Agencja Środowiska oraz Komisja Europejska udostępniły portal, na którym można sprawdzić jakość powietrza w wybranych miastach w Europie, wyniki są prezentowane poprzez Europejski Indeks Jakości Powietrza, na który składają się kluczowe dla ludzkiego zdrowia zanieczyszczenia:

dwutlenek siarki, ozon, dwutlenek azotu, pyły zawieszone PM10, pyły zawieszone PM2.5

Wyniki, krótko mówiąc nie są optymistyczne, mieszkańcy Warszawy przez ok.46 dni oddychali powietrzem bardzo złym i złym w ciągu 100 dni w okresie od 9 sierpnia do 17 listopada ubiegłego roku. Dla mieszkańców Krakowa ilość dni kiedy oddychali powietrzem bardzo złym i złym w tym samym czasie wynosi 49 i 5 dnia.

Na wsi powietrze nie jest wcale dużo lepsze, w szczególności na południowo-zachodnim obszarze Polski.

Lekarze i naukowcy ciągle potwierdzają związki pomiędzy różnymi chorobami już nie tylko układu oddechowego ale i odpornościowego, krwionośnego oraz nerwowego a zanieczyszczonym powietrzem. W szczególności narażone są dzieci ponieważ nie mają jeszcze wykształconych nauralnych barier ochronnych.


Co możemy zrobić?

W sezonie zimowym kiedy jakość powietrza jest faktycznie zła nie powinniśmy biegać ani uprawiać sportów na tzw. „świeżym powietrzu” bo zazwyczaj przynosi to więcej szkody niż pożytku. Jeśli jesteśmy zapalonymi sportowcami to najlepiej jest biegać w okolicach parków i lasów. Ponadto możemy zabezpieczyć się przed wdychaniem nieświeżego powietrza zakładając specjalne maseczki lub chusty antysmogowe.

Przebywając w mieszkaniach albo domach możemy zadbać aby powietrze jakim oddychamy było możliwie najczystsze, poprzez montaż specjalnych siatek antysmogowych wykonanych z nanowłókien, które zapewniają właściwą cyrkulację czystego powietrza.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
Zamknij
pixelpixel