Rodzaje szyb stosowanych w budownictwie jednorodzinnym
Do budynków jednorodzinnych inwestorzy najczęściej stosują okna z dwiema szybami. Okna jednoszybowe zostały zastąpione przez pakiety dwu, trzy a nawet czteroszybowe przedzielone ramkami dystansowymi.
Przestrzeń pomiędzy szybami jest wypełniana ciężkimi gazami - najczęściej jest to argon, rzadziej krypton głównie ze względu na jego cenę. Standardowa szerokość przestrzeni między szybami tzw. komory ma 16 mm, im większa tym lepsze izolacyjność termiczna i akustyczna pakietu szybowego i całego okna.
Pakiety szybowe opisywane są w postaci wzorów np. 4/16/4 argon co oznacza, że pakiet szybowy składa się z dwóch tafli szkła o grubości 4 mm przedzielonych komorą o grubości 16 mm wypełnioną argonem.
W oknach stosuje się szyby standardowe ze szkła typu float, są to doskonale przezroczyste lub niestandardowe typu:
- thermofloat, są to szyby o zwiększonej termoizolacyjności, są one pokryte powłoką z tlenków metali szlachetnych.
- antisol, szyby te pochłaniają część promieniowania słonecznego,
- reflex lub stopsol, te z kolei są pokryte warstwą tlenków metali, która działa jak lustro i odbija część promieniowania,
- sound absorbing - lepiej tłumią dźwięki dobiegające z zewnątrz, wyciszając pomieszczenia, ponieważ są cięższe niż standardowe, okna w których są montowane powinny mieć mocniejsze okucia.
- z powłoką hydrofilową, tzw. samoczyszczące się. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego następuje rozpad zanieczyszczeń organicznych i mineralnych a ich pozostałości są spłukiwane przez wodę, ponadto woda odparowuje z powierzchni szyb, nie pozostawiając zacieków.