Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okna jednoskrzydłowe. Jak wybrać?

2020-06-09
Okna jednoskrzydłowe. Jak wybrać?

Okna jednoskrzydłowe należą do najbardziej standardowych produktów z dziedziny stolarki okiennej. Wyróżniają się dużą funkcjonalnością i praktycznością, a także estetycznym wyglądem. Ich cechą charakterystyczną jest obecność tylko jednego skrzydła, co nadaje całej ramie minimalizmu i elegancji. Okna te występują w wielu formatach, konfiguracjach i kolorach. Bogatą ich ofertę znaleźć można w sklepie oknadlaciebie.pl.
Spis treści
Budowa
Zalety
Standardowe wymiary
Cena
Zastosowanie
Kwestie konstrukcyjne i montażowe
Nasza oferta

Podstawowe parametry okien jednoskrzydłowych

Okna jednoskrzydłowe najczęściej występują w wariantach kwadratowych lub prostokątnych. W zależności od bazowej konfiguracji określanej przez producenta, charakteryzują się różnymi wymiarami oraz posiadają sprecyzowany sposób otwierania skrzydła - najczęściej rozwierno-uchylny. Standardowo okna te mają kolor biały, jednak dostępne są również wersje o bardziej wyszukanych barwach. Modele jednoskrzydłowe można rozbudować o dodatkowe wyposażenie, które zwiększy ich funkcjonalność oraz estetykę.

Zalety tego rozwiązania

Okna jednoskrzydłowe to doskonała ozdoba frontów domu. Nadają im unikalnego wyglądu, prezentując się wyjątkowo stylowo i estetycznie. Zastosowanie tego typu okien pozwala na zmniejszenie infiltracji powietrza pochodzącego z zewnątrz, co ma szczególne znaczenie w sezonie grzewczym. Z reguły jednoskrzydłowa stolarka okienna posiada większą powierzchnię od dwuskrzydłowej, dzięki czemu zapewnia lepsze oświetlenie pomieszczeń w ciągu dnia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małych wnętrz, do których może dotrzeć więcej światła. Okna pozbawione podziałów zapewniają przy tym większą spójność aranżacyjną. Wygodnie się je otwiera i myje, a niedzielone płaszczyzny dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń.

Standardowe wymiary

Okna z jednym skrzydłem mają określone wymiary, ustanawiane przez ich szerokość i wysokość. Parametry te z reguły podawane są w takiej kolejności. Warto mieć to na uwadze, aby uniknąć pomyłki podczas zamawiania stolarki okiennej. W przypadku standardowych okien możliwe do osiągnięcia wymiary są ograniczone. Wynika to kwestii technologicznych - maksymalnie mogą mieć 1050 mm szerokości i wysokości. Inaczej wygląda to w przypadku okien balkonowych jednoskrzydłowych, które mogą mieć nawet do 2300 mm wysokości.

Okno uchylne jednoskrzydłoweOkno jednoskrzydłowe - orzech

Co wpływa na cenę okien jednoskrzydłowych i kiedy warto je wybrać?

Cena okien jednoskrzydłowych jest bardzo istotną kwestią przy ich zakupie. Standardowa stolarka PCV to z reguły koszt niższy niż inwestycja w niestandardowe rozwiązania przygotowywane pod wymiar. Aspekt ten warto rozważyć jeszcze na etapie projektowania domu, dbając o odpowiednie dostosowanie wymiarów okiennych. Niższa cena standardowych okien z jednym skrzydłem wynika ze zoptymalizowanej produkcji, a także braku konieczności wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji. Stolarka tego typu jest też dostępna praktycznie od ręki. Nie bez znaczenia pozostaje ograniczona ilość odpadów powstałych na etapie wytwarzania.

Zastosowanie

Okna jednoskrzydłowe doskonale sprawdzają się zarówno w nowoczesnym, jak i starym budownictwie. Można wykorzystać je w domach jednorodzinnych, blokach mieszkalnych czy kamienicach. Stolarka tego typu jest bardzo uniwersalna, dzięki czemu daje ogromne możliwości aranżacyjne. W nowoczesnych budynkach z powodzeniem zastosować można produkty odpowiednio dopasowane pod względem kształtu czy koloru. Dodatkową zaletą jest możliwość wzbogacenia ich o dodatkowe wyposażenie, np. klamki z kluczykiem, stopniowany uchwyt, ukryte zawiasy, nawiewniki czy zaczepy antywyważeniowe.

Kiedy warto się na nie zdecydować?

Okna jednoskrzydłowe w niektórych przypadkach sprawdzają się szczególnie dobrze. Tego typu stolarka jest przede wszystkim bardzo energooszczędna. Ramy jednoskrzydłowe lepiej przewodzą ciepło. Takie rozwiązanie świetnie prezentuje się także w budynkach o nowoczesnej architekturze. Obecnie bardzo modne są duże przeszklenia, pozbawione słupków, szprosów oraz innych podziałów. Zapewniają one szeroki widok na zewnątrz i wpuszczają do pomieszczeń więcej światła. Element dzielący okno dwuskrzydłowe pośrodku zajmuje około 16-18 cm, nawet jeżeli zastosowany zostanie tzw. słupek pływający. W praktyce okno z jednym skrzydłem o mniejszej szerokości daje tyle samo światła, co większe okno dwuskrzydłowe.

Okna jednoskrzydłowe czy dwuskrzydłowe?

Okna jednoskrzydłowe w dość dużym stopniu różnią się konstrukcyjnie od dwuskrzydłowych. Przekłada się to bezpośrednio na możliwości ich zastosowania. Wiele zależy od częstotliwości otwierania ościeżnic. Jeżeli pomieszczenia muszą być wietrzone regularnie i często, lepszym rozwiązaniem mogą się okazać okna dwuskrzydłowe. Zapewniają one nieco większą wygodę otwierania, zwłaszcza w przypadku ram o dużych rozmiarach. Format okna to kolejna ważna kwestia. Jeżeli szerokość okna wynosi do 100 cm, praktyczniejszym rozwiązaniem będzie wariant jednoskrzydłowy. Powyżej tej wartości warto pomyśleć o oknach dwuskrzydłowych, które mogą się okazać bardziej praktyczne. Nie dotyczy to jednak łatwości czyszczenia. Okna z jednym skrzydłem są dużo prostsze do utrzymania w czystości, o ile nie znajdują się na bardzo wysokich piętrach budynku.

Kwestie konstrukcyjne i montażowe

Okna pozbawione podziałów powinny być szczelne i energooszczędne, aby chroniły przed uciekaniem ciepła z domu. Bardzo dobrą izolację termiki pomieszczenia zapewniają chociażby modele wykonane z PCV. Stolarkę jednoskrzydłową należy też prawidłowo zainstalować. W obecnym standardzie budynków energooszczędnych, montaż okna przebiega z reguły w warstwie izolacyjnej ściany. Podjęcie jakichkolwiek prac instalacyjnych wymaga tym samym skorzystania z odpowiedniego schematu realizacji. Aby jednoskrzydłowe okno nie ulegało odkształceniom, musi też posiadać odpowiednio stabilną i sztywną konstrukcję. Jedynie w ten sposób rama będzie w stanie dobrze przenosić ciężar przeszkleń. W nowoczesnych oknach tego typu stosowane są sprawdzone technologie systemowe.

Okna jednoskrzydłowe w oknadlaciebie.pl

Okna jednoskrzydłowe wysokiej klasy znaleźć można w sklepie oknadlaciebie.pl. Nasze produkty występują w wielu wariantach kolorystycznych. Poza tradycyjną bielą, w ofercie znaleźć można również modele w niestandardowych odcieniach - m.in. mahoniu, orzecha, antracytu oraz ciemnego i złotego dębu. Nasze okna mogą posiadać wybrany kolor po obu stronach bądź też jedynie od strony zewnętrznej. Oferujemy modele z klamką zlokalizowaną na środku, z lewej lub z prawej strony.

Nasza oferta

Sklep oknadlaciebie.pl zajmuje się sprzedażą okien ściennych, balkonowych, parapetów oraz rozbudowanego asortymentu dodatkowego, jak np. akcesoria i elementy montażowe. Oferujemy stolarkę o różnych wymiarach, przystosowanych do standardowych otworów okiennych wykorzystywanych we współczesnych i klasycznych projektach budowlanych. Nasze dwudziestoletnie doświadczenie daje klientom gwarancję szerokiego wyboru produktów w atrakcyjnej cenie z kompletnym wyposażeniem montażowym. Zapraszam do skorzystania z naszej oferty.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
Zamknij
pixelpixel