Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okna dwuskrzydłowe. Kiedy się sprawdzą?

2020-06-18
Okna dwuskrzydłowe. Kiedy się sprawdzą?

Okna dwuskrzydłowe to praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które wyróżnia się jednocześnie eleganckim wyglądem. Cechą wyróżniającą ten rodzaj stolarki okiennej jest obecność dwóch skrzydeł. Nie tylko zwiększają one wygodę obsługi okien, ale też zwracają uwagę klasyczną stylistyką. Okna tego typu dostępne są w wielu konfiguracjach, wariantach kolorystycznych i rozmiarach, które znaleźć można w sklepie oknadlaciebie.pl

Spis treści

Budowa
Standardowe wymiary
Zastosowanie
Cena
Nasza oferta

Budowa i wymiary okien dwuskrzydłowych

Okna dwuskrzydłowe standardowo spotykane są w wersji prostokątnej lub kwadratowej. Ich konfiguracja i budowa zależą od parametrów poszczególnych modeli. Każdy z nich posiada jasno sprecyzowany sposób otwarcia. Okna z dwoma skrzydłami standardowo otwierane są w systemie rozwierno-uchylnym. Większość modeli posiada kolor biały, jednak klienci mogą znaleźć także warianty o nietypowej kolorystyce. Dwuskrzydłowa stolarka okienna może być dodatkowo rozbudowana o inne akcesoria, które podniosą jej praktyczność i walory wizualne.

Budowa

Okna dwuskrzydłowe należą do najbardziej tradycyjnych rodzajów stolarki okiennej. Nadają budynkom mieszkalnym klasycznego wyglądu, Ich cechą wyróżniającą jest obecność elementu konstrukcyjnego dzielącego płaszczyznę okna w pionie, zazwyczaj w formie słupka. W większości modeli pozostaje on nieruchomy. Element ten trwale łączy dolną część ościeżnicy z górną. Słupek zawsze pozostaje widoczny, również po otwarciu obu skrzydeł okiennych. Okna tego typu pozwalają też na niezależnie od siebie otwieranie każdego skrzydła.

Standardowe wymiary

Systemy stolarki okiennej z dwoma skrzydłami zawsze mają precyzyjnie określone wymiary, najczęściej podawane kolejno pod względem szerokości i wysokości. Warto zwrócić uwagę na te parametry podczas składania zamówienia, aby uniknąć zakupu konstrukcji źle dopasowanej do otworów okiennych. Standardowe wymiary poszczególnych modeli są ograniczone, co wynika ze względów technologicznych. Dostępne okna mogą mieć maksymalnie 1500 mm szerokości i wysokości. W przypadku dwuskrzydłowych okien balkonowych, wysokość wzrasta do nawet 2300 mm.

Okno dwkuskrzydłowe białeOkno dwuskrzydłowe orzech

Zastosowanie okien dwuskrzydłowych. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Okna dwuskrzydłowe są rozwiązaniem szczególnie cenionym w starszym budownictwie, gdzie rzadko stosuje się duże przeszklenia i minimalistyczne ramy. Stolarka tego typu z powodzeniem sprawdzi się zarówno w odnawianym domu jednorodzinnym, jak i starej kamienicy. Modele dwuskrzydłowe są przy tym wyjątkowo uniwersalne, dzięki czemu zastosować można je także w bardziej nowoczesnych budynkach. Tak skonstruowane okna da się łatwo dopasować do stylistyki obiektu, ze względu na obecność wielu wariantów wzorniczych i kolorystycznych. Konstrukcję można też rozbudować o dodatkowe wyposażenie, np. stopniowane uchwyty, nawiewniki czy ukryte zawiasy.

Kiedy warto wybrać?

Okna dwuskrzydłowe posiadają wiele walorów funkcjonalnych i estetycznych. Stolarka tego typu doskonale prezentuje się w budynkach o klasycznej architekturze, jednak występuje również w bardziej nowoczesnych projektach. Obecnie produkowane modele posiadają nieco mniejsze elementy dzielące płaszczyznę okna, dzięki czemu nie przeszkadzają one w uzyskaniu stosunkowo szerokiego widoku na zewnątrz. W przypadku słupka ruchomego, możliwości są jeszcze większe. Po otwarciu obu skrzydeł, element ten przestaje być widoczny i nie zakłóca widoczności zaokiennych pejzaży. Ruchomy słupek zapewnia więcej miejsca na prace konserwacyjne i porządkowe, a także ułatwia mycie okien. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość wpuszczenia większej ilości światła do pomieszczeń.

Okna dwuskrzydłowe czy jednoskrzydłowe?

Okna dwuskrzydłowe różnią się od jednoskrzydłowych pod względem budowy, co w dużym stopniu determinuje możliwości ich zastosowania. Przy wyborze konkretnego rozwiązania warto kierować się chociażby częstotliwością otwierania ościeżnic. W przypadku pomieszczeń wymagających częstego i regularnego wietrzenia, okna z dwoma skrzydłami sprawdzą się dużo lepiej. Ich otwieranie jest wygodniejsze i daje większe możliwości, ze względu na opcję odchylenia tylko jednej ościeżnicy. Okna o takiej konstrukcji lepiej sprawdzają się także na dużych wysokościach, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza przy okazji ich mycia.

Kwestie konstrukcyjne i montażowe

Usytuowanie okien z dwoma skrzydłami w otworach nowo wybudowanego budynku należy wykonać zgodnie z dokumentacją techniczną i projektem budowlanym. Częściowe lub całkowite wysunięcie ościeżnicy przez lico, bądź też montaż w ościeżu to najlepszy sposób na zminimalizowanie liniowych mostków termicznych. Takie rozwiązanie chroni przed skraplaniem się pary wodnej na stronie wewnętrznej powierzchni ościeża, ościeżnicy i przestrzeni łączącej okno ze ścianą. Dwuskrzydłową stolarkę wysuniętą przed lico muru należy usytuować w warstwie izolacji termicznej. Do mocowania stosuje się rozwiązania systemowe, z wykorzystaniem ram nośnych, kątowników, wsporników czy konsol.

Okna dwuskrzydłowe w oknadlaciebie.pl. Dowiedz się, co wpływa na cenę?

Cena okien dwuskrzydłowych to kwestia, którą warto mieć na uwadze przy zakupie. Standardowa konstrukcja wykonana z tworzyw PCV jest zwykle tańsza niż zestaw przygotowany pod indywidualne zamówienie na wymiar. Odpowiedni dobór gabarytów okien ma kluczowe znaczenie jeszcze na etapie projektowania domu. Modele dwuskrzydłowe w standardowym formacie są tańsze w produkcji i nie wymagają wprowadzania żadnych modyfikacji, a na dodatek są łatwo dostępne. Ważnym aspektem pozostaje zrównoważony proces ich wytwarzania oraz ograniczona ilość powstałych odpadów.

Nasza oferta

Okna dwuskrzydłowe o optymalnych parametrach konstrukcyjnych dostępne są w sklepie oknadlaciebie.pl. Specjalizujemy się w wyrobach z wytrzymałego i ekologicznego tworzywa PCV. Na nasz asortyment składają się produkty o zróżnicowanej kolorystyce. Oprócz klasycznej bieli, w ofercie znaleźć można okna z dwoma skrzydłami w różnych niebanalnych odcieniach - np. złotego i ciemnego dębu, antracytu, orzecha czy mahoniu. Poszczególne modele dostępne są w wariantach barwionych obustronnie, a także w wersji kolorowej tylko od strony zewnętrznej budynku. Nasze okna wyróżniają się optymalną izolacyjnością cieplną i akustyczną. Oferta sklepu oknadlaciebie.pl kierowane są do osób, które poszukują wysokiej jakości produktów stolarki okiennej. Jesteśmy w stanie dostarczyć m.in. okna ścienne i balkonowe, a także parapety, elementy montażowe czy akcesoria dodatkowe do okien. Na nasz asortyment składają się produkty o zróżnicowanych gabarytach, co pozwala na optymalne przystosowanie ram do otworów okiennych budynków powstałych na bazie klasycznych i nowoczesnych projektów. Firma oknadlaciebie.pl cieszy się dwudziestoletnim doświadczeniem na rynku. Gwarantujemy klientom szeroki wybór wysokiej jakości wyrobów stolarki okiennej, dostępnej razem z niezbędnym wyposażeniem montażowym. Do naszych atutów należy niska cena i pewność szybkiej realizacji każdego zamówienia.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
Zamknij
pixelpixel