Okna balkonowe przydają się zarówno w typowych blokach mieszkalnych, jak i domach z wyjściem na tarasach. Projektanci coraz większą uwagę poświęcają temu elementowi stolarki, dzięki czemu wiele modeli zachwyca stylistyką i staje się prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Drzwi prowadzące na balkon powinny być wygodne, odpowiednio szerokie oraz estetyczne, a także łatwe w obsłudze. Szeroką ofertę rozwiązań w tym zakresie posiada sklep oknadlaciebie.pl Spis treści
Dwuskrzydłowe lub pojedynczeRozwierno-uchylne i przesuwneWymiary i inne parametry Rodzaj materiałuCena Nasza oferta
Okna balkonowe dwuskrzydłowe i pojedyncze oraz rozwierno-uchylne i przesuwne
Okna balkonowe są niezbędne wszędzie tam, gdzie znajduje się wyjście na balkon lub taras. Wyróżnia się wśród nich dwuskrzydłowe i pojedyncze oraz rozwierno-uchylne i przesuwne. Wybór dostępnych w sprzedaży modeli jest bardzo szeroki, co pozwala na łatwe dopasowanie tego elementu stolarki do parametrów technicznych budynku oraz stylu aranżacyjnego. Kluczowe znaczenie ma ilość skrzydeł oraz sposób, w jaki otwiera się okna. Standardowo stosuje się
modele jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe, a także rozwierno-uchylne lub przesuwne.
Dwuskrzydłowe lub pojedyncze
Okno balkonowe dwuskrzydłowe to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań, zwłaszcza w budynkach z tarasem. Nie tylko zapewnia dużą wygodę użytkowania, ale też wpuszcza do pomieszczenia odpowiednią ilość światła. Okna pojedyncze sprawdzają się natomiast w mieszkaniach w bloku, ze względu na ich nierzadko stosunkowo mały metraż. Oba rozwiązania posiadają też nieocenione walory dekoracyjne, zwłaszcza w przypadku pięknych widoków na zewnątrz.
Rozwierno-uchylne i przesuwne
Okna i drzwi balkonowe rozwierno-uchylne posiadają dwojaki system otwierania. Rozwiązanie to często tworzy jeden zestaw, który idealnie pasuje nawet do mieszkań o niedużym metrażu. Okna i drzwi balkonowe przesuwne stanowią dobrą alternatywę dla modeli rozwierno-uchylnych, które w trakcie otwierania zajmują sporo miejsca w pomieszczeniu. Tego typu stolarka częściowo schowana jest w odpowiednich kasetach, które montuje się wewnątrz ściany. Modele przesuwne nie sprawdzają się jednak we wszystkich wnętrzach. Dobrą alternatywą są dla nich drzwi zachodzące na siebie lub na ścianę, które przesuwają się po specjalnych prowadnicach.
Wymiary i inne parametry okien i drzwi balkonowych
Okno i
drzwi balkonowe mogą mieć bardzo zróżnicowane wymiary. Standardowy rozmiar dla modeli jednoskrzydłowych wynosi 865 x 2200 mm, a w przypadku dwuskrzydłowych 1465 x 2095 mm. Największe wymiary dwuskrzydłowej stolarki balkonowej dostępne na rynku to aż 1765 x 2295 mm, a dla jednoskrzydłowej 870 x 2310 mm. Decydując się na zaprojektowanie domu z drzwiami balkonowymi, warto pamiętać o określeniu maksymalnej wielkości okien w budynku za pomocą Aprobaty Technicznej, wydanej przez Instytut Techniki Budowlanej.
Rodzaj materiału
Stolarka balkonowa może być wykonana z różnych materiałów, a do najczęściej stosowanych należą PCV i drewno. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od wielu czynników, włącznie z kosztami. Okna drewniane są droższe, dlatego ze względów oszczędnościowych lepiej wybrać stolarkę wykonaną z plastiku. PCV sprawdzi się lepiej także w bardziej nowocześnie zaaranżowanych pomieszczeniach, których design jest zwykle minimalistyczny. Jeżeli jednak wnętrza urządzone są w stylu retro, wiejskim czy skandynawskim, okna drewniane będą rozwiązaniem bardziej uniwersalnym.
Zabezpieczenia
W większości mieszkań parterowych i domów z tarasem, najlepszym wyborem jest wyposażenie stolarki balkonowej w odpowiedni zamek. Takie rozwiązanie polecane jest także rodzicom, którzy chcą chronić dzieci przed samodzielnym wychodzeniem na balkon. W sprzedaży znaleźć można tradycyjne zamki antywłamaniowe z montowanymi pod klamką bolcami, a także odpowiednio zabezpieczone klamki. W przypadku drzwi pozbawionych zamka na klucz, warto go zamontować specjalnymi narzędziami.
Wysokość progu
Ważnym parametrem stolarki balkonowej jest wysokość progu, który standardowo wykonany jest z profilu ramy okiennej. Po zamontowaniu ma ok. 5 cm wysokości, co może utrudniać swobodne wychodzenie na balkon osobom starszym. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie nieco niższego progu, który mierzy około 2 cm wysokości. W razie konieczności można go przedłużyć za pomocą łączników wykonanych ze stali szlachetnej, które wyposażone są w dodatkową izolację. Nie tylko zabezpiecza ona przed utratą ciepła, ale też zwiększa poziom ochrony domu lub mieszkania.
Izolacyjność
O poziomie izolacyjności stolarki balkonowej w dużym stopniu decyduje przeszklenie. Zastosowanie zwielokrotnionych warstw szkła i dodatkowych foli nie tylko poprawia odporność termiczną, ale też redukuje straty ciepła. W przypadku pakietów szybowych z powłokami niskoemisyjnymi, możliwa jest dodatkowa kontrola przepuszczania promieni słonecznych. Trzecia szyba znacząco zmniejsza straty ciepła, przy czym zwykle wiąże się to z koniecznością zastosowania bardzo wytrzymałej ramy. Standardowo przestrzeń międzyszybową wypełnia się nietoksycznymi gazami szlachetnymi, takimi jak krypton czy argon. Ich właściwości termoizolacyjne redukują przepływ ciepła między kolejnymi warstwami oszklenia, a także chronią przed jego uciekaniem przez szyby w zimie. Rozwiązanie to ogranicza też nadmiar ciepła latem.
Ceny okien balkonowych, również z montażem
Cena okien balkonowych uzależniona jest od różnych czynników, włącznie z wymiarami, kolorystyką oraz rodzajem zastosowanego materiału, a także tym, czy wliczany jest w nią montaż. W sklepie
oknadlaciebie.pl, najtańsze
stolarka z PCV o rozmiarach 700 x 2000 mm kosztuje 456 zł za model rozwierno-uchylny. Cena najdroższych drzwi balkonowych rozwierno-uchylnych o wymiarach 1000 x 2300 mm to 827 zł, za model o obustronnym kolorze złotego dębu. Koszty inwestycji podnoszą dodatkowe rozwiązania, takie jak okucia antywłamaniowe czy wybór innego schematu otwierania.
Cena z montażem
Okna balkonowego cena z montażem jest wyższa, co wynika z konieczności skorzystania z usług profesjonalnej ekipy fachowców. Ich pomoc polecana jest zarówno w przypadku wymiany starej stolarki, jak i zmiany podziałów czy sposobu otwierania. Koszt montażu najwyższy jest przy stosunkowo dużych przeszkleniach, które trzeba zamocować ze szczególną dbałością o szczelność połączenia ze ścianą i stropem. Specjaliści muszą zastosować nie tylko kotwy i piankę, ale też taśmę paroprzepuszczalną od zewnątrz i paroszczelną od wewnątrz. Montaż warstwowy średnio kosztuje dwa razy więcej, niż standardowy. Ostatecznie do ceny okien należy więc doliczyć ok. 200-500 złotych. Okna i drzwi balkonowe wysokiej klasy znaleźć można w ofercie sklepu Okna dla Ciebie. Na asortyment składają się różne elementy stolarki ściennej i balkonowej, parapety, akcesoria dodatkowe czy komponenty montażowe. Oferujemy naszym klientom możliwość zakupu kompletnego zestawu, który po dostarczeniu jest od razu gotowy do zamontowania. Produkty dostępne w sklepie oknadlaciebie.pl występują w różnych konfiguracjach i wariantach stylistycznych, co pozwala na znalezienie rozwiązania idealnie dopasowanego do aranżacji domu lub mieszkania. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem w kategorii okien i drzwi balkonowych.