Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okna PCV. Co musisz wiedzieć?

2020-06-26
Okna PCV. Co musisz wiedzieć?

Okna PCV to obok okien aluminiowych i drewnianych najpopularniejszy rodzaj stolarki okiennej. Do ich zalet należą dobre parametry izolacyjne i techniczne. Okna te z powodzeniem sprawdzają się w domach jednorodzinnych, blokach mieszkalnych i budynkach komercyjnych. Wyróżniają się przy tym stosunkowo niską ceną i szerokimi możliwościami aranżacyjnymi. Zapraszamy do skorzystania z oferty okien PCV w sklepie Okna dla Ciebie.
Spis treści

Technologia PCV
Parametry okien
Wysoka izolacyjność
Funkcje wentylacyjne i oświetleniowe
Bezpieczeństwo użytkowania
Łatwy montaż
Zastosowanie i konstrukcja
Cena
Nasza oferta

Czym się wyróżniają okna PCV?

Okna PCV powstają z polichlorku winylu, czyli polimeru syntetycznego z grupy polimerów winylowych. Do jego uzyskania dochodzi w procesie polimeryzacji chlorku winylu. Materiał ten należy do tworzyw sztucznych o wyjątkowo dobrych właściwościach termoplastycznych. PCV posiada przy tym dużą wytrzymałość mechaniczną, a także wykazuje odporność na czynniki atmosferyczne oraz oddziaływanie wielu rozpuszczalników i innych substancji chemicznych. Wykonane z niego okna są bardzo szczelne i nie wymagają częstej konserwacji.

Parametry okien z PCV

Okna z PCV zawdzięczają swoją izolacyjność i szczelność budowie samych profili. W starszych modelach wyposażane były w trzy komory w profilu ramy, natomiast obecnie może być ich nawet osiem. Inną ważną kwestią jest liczba okien, a tym samym komór szybowych. Przestrzeń między szybami bardzo często wypełniana jest argonem lub innym gazem szlachetnym. Kolejny istotny parametr to klasa profili. Najwyższa z nich ma oznaczenie A. Okna w tej klasie posiadają największą grubość zewnętrznych ścianek, a także największą szerokość wewnętrznych komór. Przekłada się to na najlepsze parametry izolacyjne.

Małe okno PCVOkno dwuskrzydłowe PCV

Wysoka izolacyjność

Wysoka izolacyjność okien wykonanych z PCV wynika z zastosowania odpowiednich uszczelek w profilach. Posiadają one nie tylko bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, ale też skutecznie tłumią hałas i chronią przed przedostawaniem się wody do profili. W oknach tych najczęściej stosuje się uszczelki wykonane z kauczuku lub jego mieszanki z tworzywami sztucznymi. Z reguły są to uszczelki przyszybowe oraz oporowe. Im większa ich grubość, tym lepsze parametry użytkowe posiada okno. Izolację termiczną i akustyczną zwiększyć można poprzez zastosowanie dodatkowej uszczelki, a także odpowiednich szyb. Pakiety szybowe dla okien z PCV posiadają różne właściwości, np. przyciemniające lub antywłamaniowe.

Funkcje wentylacyjne i oświetleniowe

Okna wyprodukowane z tworzyw PCV skutecznie chronią przed wymianą powietrza i jednocześnie pełnią funkcje wentylacyjne. Ich montaż zabezpiecza przed wzrostem poziomu wilgotności, a tym samym rozwojem pleśni i grzybów w pomieszczeniach. Okna te przepuszczają też odpowiednią ilość światła dziennego, co pozostaje nie bez znaczenia dla zminimalizowania konieczności stosowania światła sztucznego. Możliwości w tym zakresie uzależnione są przede wszystkim od ilości okien w pomieszczeniu, a także ich wielkości.

Bezpieczeństwo użytkowania

Tworzywa PCV wykorzystywane do produkcji okien to materiały przyjazne człowiekowi i środowisku. Nie emitują rakotwórczego manomeru - chlorku winylu, dzięki czemu nie wykazują żadnej szkodliwości dla użytkowników. W ich produkcji nie wykorzystuje się także innych niebezpiecznych substancji, takich jak ołów, rtęć czy kadm. Producenci okien wykonanych z PCV prowadzą świadome działania proekologiczne, ze szczególnym wskazaniem na zwiększenie udziału surowca wtórnego przy wytwarzaniu nowych profili. Właściwości modeli pochodzących z recyklingu nie odbiegają od parametrów wyrobów wykonanych z użyciem pierwotnych materiałów. Odzysk PCV oszczędza zasoby surowców niezbędnych przy produkcji, a także zapobiega zaleganiu przydatnych tworzyw na wysypiskach.

Łatwy montaż

Montaż stolarki okiennej z PCV przebiega w prosty sposób. Prawidłowość przeprowadzenia tego procesu zależy jedynie od zastosowanych rozwiązań technicznych oraz umiejętności montażystów. Kluczowe znaczenie ma wykorzystanie odpowiednich materiałów wznoszeniowych, przygotowanie otworów okiennych oraz dokonanie precyzyjnych pomiarów, uwzględniających wymagane luzy dylatacyjne. Jednym z podstawowych etapów montażu jest mocowanie okna na ościeżu. W dużym stopniu decyduje on o wytrzymałości okna na różnice temperatury, własny ciężar konstrukcji czy obciążenia eksploatacyjne. Mocowanie odbywa się przy użyciu odpowiednich łączników, które przejmują siły prostopadle działające na płaszczyznę okna.

Jakie okna z PCV wybrać?

Jakie okna z PCV będą odpowiednie? Przy wyborze warto wziąć pod uwagę sposób ich otwierania. Podobnie jak okna drewniane i aluminiowe, modele plastikowe dzielą się przede wszystkim na jednoskrzydłowe rozwierno-uchylne oraz dwuskrzydłowe ze skrzydłami rozwiernymi i rozwierno-uchylnymi. Wyróżnić można także okna asymetryczne, okrągłe otwierane obrotowo czy też stałe, które nie mają możliwości otwarcia. Specyficznym rodzajem produktów są okna i drzwi balkonowe z PCV, najczęściej rozwierno-uchylne.

Zastosowanie i konstrukcja

Przy wyborze okien wykonanych z tworzywa PCV należy mieć na uwadze także ich zastosowanie oraz konstrukcję. Do najczęściej spotykanych należą standardowe modele pionowe, które wykorzystuje się w ścianach budynków. Plastikowe okna występują w różnych kształtach i rozmiarach, co pozwala na ich łatwe dopasowanie do projektu. Poszczególne modele klasyfikowane są także ze względu na rodzaj uszczelnienia połączeń styku ramy skrzydła z ramą ościeżnicy. Uszczelnienie środkowe oznaczane jest symbolem MD, natomiast okna bez tego usprawnienia rozpoznać można po oznaczeniu AD. Podstawową różnicą między tymi produktami jest łączna ilość uszczelek przylgowych.

Co wpływa na cenę dobrych okien PCV?

Cena dobrych okien PCV uzależniona jest przede wszystkim od ich parametrów - izolacyjności, uszczelnienia, sposobu otwierania czy ilości szyb. O kosztach decydują także rozmiary. Najtańsze są standardowe okna z PCV w kolorze białym. Wybór nietypowego odcienia wiąże się zwykle z wyższym kosztem, podobnie jak nietypowy kształt stolarki. Wszelkiego rodzaju dodatkowe udogodnienia także zwiększają cenę. Dotyczy to np. zabezpieczenia antywłamaniowego, funkcji samoczyszczącej czy podwyższonej izolacyjności akustycznej. Na cennik plastikowych okien wpływają ponadto niestandardowe okucia. Z dodatkowym wydatkiem wiąże się chociażby hamulec w klamce czy funkcja stopniowego uchyłu.

Sprawdź w naszej ofercie?

Dobre okna z PCV znaleźć można w ofercie sklepu oknadlaciebie.pl. Na asortyment składają się m.in. modele ścienne i balkonowe, a także akcesoria montażowe i dodatkowe elementy. Poszczególne produkty występują w różnych konfiguracjach i kolorach. Od 20 lat funkcjonujemy na rynku, dzięki czemu posiadamy duże doświadczenie w sprzedaży stolarki okiennej w technologii PCV. Oferujemy wysokiej jakości produkty w atrakcyjnej cenie, a także gwarantujemy szybką realizację zamówienia. Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem sklepu oknadlaciebie.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
Zamknij
pixelpixel