Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2018-02-05

Nowa norma budowlana dla okien od 2017 r.

 

Od stycznia 2017 r. weszły w życie nowe przepisy budowlane, określające parametry techniczne jakie muszą być spełnione przez okna pionowe i połaciowe montowane w nowo powstających budynkach. Co to oznacza dla inwestorów, na co zwracać uwagę przy wyborze okien ?

 

Najbardziej istotną zmianą jest zmiana współczynnika przenikania ciepła Uw dla okna. Nowe przepisy określają, że ma on wynosić 1,1 W/m2K dla okien pionowych i 1,3 W/m2K. Współczynnik przenikania ciepła podaje ilość ciepła, która przepływa przez 1 m2 okna, przy stałej różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem budynku i otoczeniem wynoszącym 1 K. Wyraża się go w jednostce W/(m²•K). Wartość Uw dla okien pionowych jest systematycznie obniżana, w 2014 r. nie mogła przekraczać 1,3 W/(m2K), od 2017 r. Uw nie może być większy niż 1,1 W/(m2K), a w 2021 r. Uw nie będzie mógł przekroczyć 0,9 W/(m2K).

W praktyce oznacza to, że inwestor który uzyskał pozwolenie na budowę po 31 grudnia 2016 r. musi w projekcie budowlanym uwzględnić stolarkę okienną spełniającą nowe wymagania. Projekty budowlane zatwierdzone przed 31 grudnia 2016 r. nie muszą spełniać tych wymagań, co oznacza, że na stolarce okiennej potencjalni inwestorzy mogą zaoszczędzić pieniądze wydając je np. na inne elementy budowlane.


Stolarka okienna pcv aby spełnić nowe wymagania techniczne w zakresie termoizolacyjności musi posiadać 3 szyby, a to z kolei powoduje, że takie okno powinno posiadać dobrej jakości okucia. Okna z pakietem 3-szybowym ważą znacznie więcej od tych na dwóch szybach, a przy dużych konstrukcjach różnice w wadzę są znaczne. Kolejnym elementem obniżającym termoizolacyjność jest dodatkowa trzecia uszczelka i ciepła ramka. Wszystko te „ulepszenia” oczywiście mają wpływ na cenę.

Okno z pakietem 3-szybowym i 3 uszczelkami o wymiarach 1000x1000 w kolorze białym jest o około 30 % droższe od takiego samego okna na dwóch szybach i dwóch uszczelkach. Dla całej stolarki okiennej różnica może być znaczna.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że nowe przepisy techniczne pozwalają na oszczędności w wydatkach na ogrzewanie dopiero w średnim okresie czasu tj. po około 5 latach inwestycja w stolarkę okienna zaczyna się zwracać i po tym okresie czasu zaczynamy realnie płacić mniej za ogrzewanie.

Decyzja co do wyboru stolarki okiennej dla inwestorów budujących nowe obiekty budowlane jest ograniczona, w projektach budowlanych musimy zastosować się do nowej normy, warto jednak wiedzieć, że wydatek ten zapewne się zwróci oraz to, że za kilka lat przepisy będą jeszcze bardziej restrykcyjne i wtedy na okna wydamy jeszcze więcej niż obecnie a termin zwrotu w porównaniu do obecnej sytuacji wydłuży się o następnych kilka lat.

 

 

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
Zamknij
pixelpixel