Gdy okna parują.

2018-01-04

Gdy okna parują.

Zaparowane okna wcale nie muszą oznaczać, że zostały one wyprodukowane z wadą konstrukcyjną, czasami wynika to z naturalnych procesów fizycznych występujących np. wiosną i jesienią. O problemie można mówić, kiedy para wodna pojawia się wewnątrz pakietu szybowego.

Główną przyczyną zaparowanych okien jest :
  1. niewłaściwa wentylacja w pomieszczeniu, w którym zostały one zamontowane. Coraz wyższe normy techniczne dotyczące termoizolacyjności okna powodują , że dopływ powietrza z zewnątrz jest ograniczony, co przekłada się na większą ilość wilgoci w pomieszczeniu. Wilgoć ta powstaje z codziennych czynności jak pranie, gotowanie czy kąpiel. Może też się pojawić kiedy w mieszkaniu jest dużą ilością roślin. Para wodna zawarta wewnątrz pomieszczenia skrapla się w miejscach najzimniejszych , zazwyczaj są to połączenie pakietu szybowego ze skrzydłem okna/ramą okna lub połączenie ściany z nadprożem. W tych miejscach tworzą się tzw. mostki termiczne tj. punkty w których przenikalność ciepła obudowy budynku jest naruszona.

  2. Zbyt duża różnica temperatur panujących wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

W obydwu przypadkach należy zadbać o usprawnienie wentylacji , które spowoduje że nagromadzona wilgoć zostanie odprowadzona na zewnątrz a do wewnątrz napłynie „świeże” powietrze. Rozwiązań jest kilka, możemy zastosować nawiewniki, uchylanie lub rozszczelnienie okien a także dodatkowo wietrzenie pomieszczeń o ile sytuacja tego wymaga np. wilgotność powietrza znacznie się podnosi, (gotujemy i suszymy pranie w mieszkaniu). Wszystkie te metody powinny okazać się skuteczne w zwiększeniu wentylacji powietrza o ile w budynku prawidłowo działają kanały wentylacyjne(wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna). Kanały wentylacyjne powinny być drożne, ocieplone i wyprowadzone ponad dach. Jeżeli pomimo wietrzenia na oknach pojawia się para wodna należy zastanowić się nad zaprojektowaniem i wykonaniem właściwej systemowej wentylacji dla całego budynku.
Kiedy znajdziemy parę wodną pomiędzy szybami w oknie powinniśmy od razu sprawdzić, czy okno jest jeszcze na gwarancji, jeśli tak to problem mamy rozwiązany ponieważ firma, która zamontowała okno powinna bez większych problemów je wymienić. Jeśli gwarancja na takie okno jest już nie ważna, to musimy liczyć się z kosztami zakupu i montażu nowego okna.
Jak ograniczyć kondensację pary wodnej?

Należy zadbać o stałą temperaturę w pomieszczeniu, optymalna temperatura to ta między 18 a 21 °C
Utrzymywać stałą wilgotność na poziomie ok. 40%
Drzwi oddzielające pomieszczenia o różnej temperaturze należy zamkykać.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
Zamknij
pixelpixel