Co zrobić, gdy nasze okna parują?

2020-02-10
Co zrobić, gdy nasze okna parują?

Gdy okna parują.Parowanie okien nie musi od razu oznaczać, że zostały one wyprodukowane z wadą konstrukcyjną. Czasami wynika to z naturalnych procesów fizycznych, występujących np. wiosną i jesienią. O problemie można mówić wtedy, kiedy para wodna pojawia się wewnątrz pakietu szybowego.

Główne przyczyny parowania okien

Do głównych przyczyn parowania okien zaliczyć można:

  1. Niewłaściwa wentylacja w pomieszczeniu, w którym zostały one zamontowane.

    Coraz wyższe normy techniczne dotyczące termoizolacyjności okna powodują , że dopływ powietrza z zewnątrz jest ograniczony, co przekłada się na większą ilość wilgoci w pomieszczeniu. Wilgoć ta powstaje z codziennych czynności, takich jak pranie, gotowanie, czy kąpiel. Problem pojawia się również w mieszkaniach z dużą ilością roślin. Para wodna zawarta wewnątrz pomieszczenia skrapla się w miejscach najzimniejszych. Zazwyczaj są to połączenie pakietu szybowego ze skrzydłem okna/ramą okna lub połączenie ściany z nadprożem. W tych miejscach tworzą się tzw. mostki termiczne, tj. punkty, w których przenikalność ciepła obudowy budynku jest naruszona.

  2. Zbyt duża różnica temperatur panujących wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

Okna parują - co zrobić?

W obydwu wymienionych powyżej przypadkach, należy zadbać o usprawnienie wentylacji. Spowoduje to, że nagromadzona wilgoć zostanie odprowadzona na zewnątrz a do wewnątrz napłynie „świeże” powietrze. Rozwiązań jest kilka: możemy zastosować nawiewniki, uchylanie lub rozszczelnienie okien, a także zadbać o dodatkowe wietrzenie pomieszczeń, o ile sytuacja tego wymaga, np. gdy wilgotność powietrza znacznie się podnosi, (gotujemy i suszymy pranie w mieszkaniu). Wszystkie te metody powinny okazać się skuteczne w zwiększeniu wentylacji powietrza, o ile w budynku prawidłowo działają kanały wentylacyjne(wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna). Kanały wentylacyjne powinny być drożne, ocieplone i wyprowadzone ponad dach. Jeżeli pomimo wietrzenia na oknach pojawia się para wodna, należy zastanowić się nad zaprojektowaniem i wykonaniem właściwej, systemowej wentylacji dla całego budynku.
Kiedy znajdziemy parę wodną pomiędzy szybami w oknie powinniśmy od razu sprawdzić, czy okno jest jeszcze na gwarancji. Jeśli tak, to problem mamy rozwiązany, ponieważ firma, która zamontowała okno, powinna bez większych problemów je wymienić. Jeśli gwarancja na takie okno jest już nieważna, to musimy liczyć się z kosztami zakupu i montażu nowego okna.

Jak ograniczyć kondensację pary wodnej?Aby ograniczyć kondensację pary wodnej, należy zadbać o stałą temperaturę w pomieszczeniu. Optymalna temperatura to ta między 18 a 21 °C
Utrzymywać stałą wilgotność na poziomie ok. 40%
Drzwi oddzielające pomieszczenia o różnej temperaturze należy zamkykać.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
Zamknij
pixelpixel