Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2018-01-26

Co warto wiedzieć kupując okna?Zakup okien powinien być przemyślany tj. powinniśmy zebrać wszystkie niezbędne dla nas informację co do właściwości i eksploatacji okien, ponieważ dobrze dobrana stolarka okienna gwarantuje spokój na długi czas i pozwala zaoszczędzić pieniądze jakie musielibyśmy wydać na wszelkie naprawy.

Na pierwszym miejscu musimy zwrócić uwagę na materiał z jakiego okna będą wykonane, mamy do wyboru plastik pcv, drewno zazwyczaj sosnowe, mahoniowe i dębowe oraz aluminium.

Okna pcv – łatwe w eksploatacji, mające dobre właściwości wytrzymałościowe na warunki atmosferyczne, w przystępnej cenie z możliwością dobrania prawie każdego kształtu i koloru.


Okna drewniane – trwałe, eleganckie i o dobrych parametrach termoizolacyjności, wymagające okresowej konserwacji i co najważniejsze okna drewniane zapewniają naturalną infiltrację powietrza co zapewnia, że jest ono lepiej wymieniane. Jest to szczególnie istotne w pomieszczeniach o słabej cyrkulacji powietrza.

Okna aluminiowe – eleganckie i na długi czas bez konieczności odnawiania i konserwacji, przeważnie są wykorzystywane do stolarki o dużych gabarytach w obiektach użyteczności publicznej.

Następnie powinniśmy sprawdzić komfort użytkowania okien. Od czego zacząć? Chyba najbardziej istotny parametr to termoizolacyjność okna Uw, określa on ile ciepła przenika przez okno w danym czasie. Zasada jest taka, że im mniejszy współczynnik tym lepiej, chociaż musimy pamiętać aby zwracać uwagę na termoizolacyjność okna a nie szyby, niektórzy sprzedawcy podają ten drugi wskaźnik bo jest on zazwyczaj niższy niż Uw. Następnie należy pamiętać, że jeśli wymieniamy okna to nie musimy wybierać okien jak „najcieplejszych” możemy wybrać te ze średniego przedziału, w szczególności jeżeli wymieniamy okna do mieszkań w blokach, kamienicach i budynkach w których jest centralne ogrzewanie.

Kolejnym istotnym elementem okien jest izolacyjność akustyczna, jeżeli mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy lub obok torów kolejowych powinniśmy wybrać te okna które mają jak najniższy współczynnik izolacyjności akustycznej i są w naszym przedziale cenowym. Do oceny izolacyjności akustycznej podawane są dwa wskaźniki RA1( Rw+C) oraz RA2 (Rw+ Ctr). Pierwszy pokazuje o ile wyciszane są dźwięki z częstotliwości wysokich a drugi z niskich.

Wygoda obsługi – chodzi tutaj o dodatkowe możliwości otwierania/zamykania okien jak np. mikro-uchył, blokada otwarcia, hamulec w klamce.

Współczynnik przenikania ciepła (g) i współczynnik przenikania światła (Lt), obydwa te współczynniki są dość istotne ponieważ informują odpowiednio ile ciepła i światła będzie przenikać do pomieszczenia w którym okna są zamontowane. Najlepiej jest dobrać okna tak aby zapewniały dogrzewanie pomieszczenia ale go nie przegrzewały, jest to szczególnie istotne w miesiącach letnich. Możemy tutaj dobrać zarówno odpowiednie szyby jak i ich zestawienie względem siebie.

Odporność na włamanie – warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu przed włamaniem, chociaż należy pamiętać, że nie ma okna nie od sforsowania, a kupując okno z zabezpieczeniem przed włamaniem RC1 lub RC2 zyskujemy dodatkowy czas jaki potencjalny włamywacz musi poświęcić na sforsowanie okna przy użyciu określonego narzędzia.

Klasa profilu okna – wskazuje jaka jest sztywność i izolacja całej konstrukcji tj. skrzydła i ramy okiennej, Najwyższa klasa to ta oznaczona symbolem A, oznacza to, że profil posiadający taką klasę ma grubość ścianek zewnętrznych równą co najmniej 2,8 mm. Najniższa klasa profili to ta oznaczona symbolem C.

Zgodność z przepisami

Od 2017 r. w życie weszła nowa norma budowlana, która określa parametry techniczne jakie muszą być spełnione dla okien wstawianych do nowo powstających budynków, tj. takich na które pozwolenie na budowę zostało uzyskane w 2017 r.. Głównie chodzi tutaj o współczynnik termoizolacyjności, dla okien pionowych ma on wynosić 1,1 W/m2K a dla okien dachowych 1,3 W/m2K.

Warto pamiętać, że nie musimy dostosowywać się do nowych przepisów jeśli wymieniamy okna w obiekcie już wybudowanym.

Zapraszamy!
Ciesz się oknami nie ceną!
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
Zamknij
pixelpixel